کابینت ممبران چیست؟

ممبران یا وکیوم در واقع نوعی روکش PVC است که برروی متریال های مختلف مثل ام دی اف، چوب یا نئوپان کشیده می شود.ممبران بیشتر برروی ام دی اف mdf کشیده میشود. به این صورت که روی این متریال در صورت نیاز از قبل ابزار زده شده و طرح مورد نظر کار شده و به چسب و رزین آغشته شده و سپس به کمک تکنولوژی مخصوصی، روکش ممبران برروی اون کشیده و اصطلاحا وکیوم میشود. روکش ممبران فقط برروی یک طرف از این متریال ها کشیده شده و در طرف دیگر آن ها روکش ارزان تری مثل PVC سفید کار میشود. این ورقه ها عمدتا در کابینت و در مواردی برای ساخت تخت و کمد و … استفاده میشود.
اما در عرف به کابینت هایی که برای ساخت آن ها از ورقه هایی با روکش ممبران استفاده می شود اصطلاحا ممبران می گویند. همانطور که قبلا هم گفتیم، کابینت ممبران می تواند دارای مغزی از جنس ام دی اف یا چوب یا حتی نئوپان باشد که البته در ۹۰ درصد موارد مغزی از جنس ام دی اف انتخاب میشود.
برخی از مردم گمان می کنند که کابینت ممبران همان کلاسیک است در حالیکه کابینت ممبران میتواند به صورت مدرن یا کلاسیک باشد و این تصور، اشتباه است. اگر طرح هایی که روی متریال زیر روکش ممبران استفاده میشود، کلاسیک باشند، کابینت ممبران کلاسیک بوده و اگر طرح های روی مغزی ورق، طرح های مدرن و خاص باشد، کابینت ممبران مدرن است و کلاسیک محسوب نمیشود.
نوعی دیگر از روکش ممبران وجود دارد که از روکش های دیگر ضخیم تر بوده و براق است. این نوع روکش صرفا در کابینت ممبران مدرن استفاده میشود و بسیار مشابه هایگلاس است. پس کابینت ممبران مدرن می تواند به صورت عادی یابراق باشد. کابینت ممبران کلاسیک و به طور کلی کابینت های کلاسیک نیز به دو صورت پرکار، که دارای نقش ها و منبت های پرتعداد و پیچیده است، و نیز طرح های ساده تر وجود دارد. کلاسیک های پرکار از کلاسیک های ساده، قیمتی گران تر داشته و معمولا کلاسیک های ایرانی پرکار هستند.

معایب کابینت ممبران!!
شاید برای شما هم سوال باشد که آیا کابینت های ممبران (وکیوم) با این همه تنوع طرح و زیبایی مگر عیب هم دارند؟؟؟ مثلاکابینت ممبران سفید و یا طرح اپن آشپزخانه ممبران؟؟ بله! البته اگر درست اجرا نشوند.
مشکل ظرافت زیاد طرح ها

این کابینتها که از ام دی اف MDF خام ساخته شده و بوسیله یک لایه پی وی سی با رنگ روکش مشخص شده پوشیده می شوند در نهایت محدوده با حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) پوشش داده میشوند.
حالا این وسط یک مشکلی هست: وقتی کنده کاری ها و طرحهای برجسته یا فرورفته ی کابینت خیلی ظریف باشند، پوشش دادن لایه ی PVC خوب صورت نمیگیرد. راه حل این مشکل این است که طرح های منبت کاری یا کنده کاری شده-CNC سی ان سی شده کار رو نسبتاً درشت در نظر بگیرید و از ظرافت بیش از حد طرح های برجسته و فرورفته پرهیز کنید.
تنوع کیفیتِ اجرا

اشکال دیگر کابینت وکیوم این است که کیفیت نهایی این نوع کابینت هم از نظر خوب درآمدن کار نهایی و مهمتر از ان از منظر «ماندگاری» کابینت، بسیار بستگی به مجری کابینت (کابینت ساز) دارد.
علت این است که مجری میتواند برای مرحله پوشش PVC (مرحله وکیوم) کار را به یک کارگاهِ وکیوم با کیفیت پایین بسپارد، یا میتواند از چسب نامرغوب برای همین مرحله ی وکیوم استفاده کند، یا از ورق PVC با جنس نامناسب استفاده کند، یا در مرحله CNC دقت کافی به خرج ندهد، یا در مرحله برش دادن نهایی لایه PVC پی وی سی ظرافت و دقت کافی را نداشته باشد کابینت سازهایی را می شناسیم که موقع برش نهاییِ لایه PVC انقدر خوب کار می کنند و به گونه ای ورق را تا پشت کار امتداد میدهند و بعد برش میزنند که حیرت می کنید.). البته ممبران فقط برای کابینت نیست شما میتونید کمد دیواری وکیوم هم در منزلتان داشته باشید و این معایب برای کمد ها هم صدق میکند.


توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

حساسیت به نور و حرارت
پوشش پی وی سی PVC که روی کابینت ممبران کار میشود میتواند در برابر نور آفتاب به مرور زمان تغییر رنگ بدهد. هم تغییر رنگ بدهد و هم چسبش کم کم ضعیف بشود و اصطلاحاً خودش را ول کند. در مورد چسب قبلاً هم اشاره شد و باز هم تکرار میکنیم: کیفیت چسب در کابینت ممبران خیلی مهم و حیاتی است! استفاده از چسب های نامطمئن در کابینت ممبران میتواند باعث ول شدن روکش، باد کردن روکش و در کل خراب شدن کل کار بشود.
حساسیت به اجسام تیز

مشکل دیگر روکش های پی وی سی در کابینت های ممبران این است که در برابر صدمات ناشی از برخورد اجسام تیز نسبتاً حساس هستند. باید مراقب بود با اجسام برنده آسیب نبینند وگرنه کلی دردسر و هزینه دارد.
تعمیرکابینت با همان طرح و رنگ

منظور از طرح و رنگ در اینجا تنوع طرح و رنگِ لایه پی وی سی (PVC) برای کابینت ممبران نیست. اتفاقا تنوع خوبی دارند و میتوانید انتخاب های زیبایی داشته باشید. مسئله این است که شما وقتی بعد از مدتی مثلاً ۲ سال بعد میخواهید بخشی از کابینت را به هر دلیلی تعمیر کنید آیا میتوانید دقیقاً از همان طرح و دقیقاً با همان کد رنگ که ۲ سال پیش در بازار موجود بود پیدا کنید؟ جواب آن آسان است ،خیر خیلی احتمالش زیادهست که نتوانید.
نکته مهم در ساخت کابینت ممبران

یونیت های (چهارچوب/اسکلت) این نوع کابینت معمولاً از ام دی اف سفید ساخته میشوند. نحوه ساخت بخش های قابل رویت کابینت ممبران مثل درب‌ها، تاج‌ها، قسمت‌هایی از بدنه که دیده میشوند (بجز صفحه کابینت) کمی متفاوت از سایر کابینت ها است.
تفاوت اصلی تکنولوژی ساخت کابینت ممبران در اینجا است: برای ساخت همین بخش های قابل رویت که گفتیم، اول ام دی اف (MDF) خام را توسط دستگاه CNC سی ان سی مطابق طرح حکاکی میکنند و نقوش فرورفته که روی این کابینت ها میبینید را بوجود می آورند. سپس این ورق ام دی اف حکاکی شده را داخل دستگاه وکیوم میبرند و تحت مکش و خلا قوی، لایه نازکی از جنس PVC را روی ام دی افِ خام میچسبانند. این لایه نازک که روکش پی وی سی نامیده می شود معمولا منقش به طرح های چوبی و غیره هست و با فشار زیاد و چسب های خاصی کاملاً به ورق حکاکی شده میچسبد .محصول نهایی به صورت یک ورق حکاکی شده با طرح های زیبای چوبی یا سایر طرح ها ارائه می شود. زیبایی کابینت های ممبران مدیون همین حکاکی های ورق اصلی و طرح های روکش PVC است که آن را شبیه چوب منبت و معرق کاری شده با طرح های فرورفته و برجسته میکند.

گفتیم طرح های «برجسته»! بله در ساخت کابینت های ممبران، بجز حکاکی هایی که با دستگاه CNC ایجاد میشود، میتوانند یک سری قطعات برجسته را روی ام دی اف خام بگذارند و بعدش برای روکش نهایی داخل دستگاه وکیوم قرار بدهند. این قطعات به صورت برجستگی در روز ظاهر میشوند. در این حالت علاوه بر فرورفتگی، برجستگی هم در محصول نهایی خواهیم داشت (منبت و معرق کاری) که می تواند کابینت را خیلی زیباتر کند.
مجموع این پروسه، اجرای طرح های زیبا و پرکار مانند طرح های کلاسیک را مقدور میکند. توجه داشته باشید که در یک سمت ورق، رویه ی PVC را اجرا می کنند و سمت دیگر ورق اصلی، یک لایه سفید رنگ است که از ابتدا پشت ام دی اف خام توسط کارخانه چسبانده شده است. به کابینت ممبران، کابینت «وکیوم» و یا «کابینت روکش پی وی سی (PVC)» هم گفته میشود..